قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مجله باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران - دانلود کتاب

خانه / بیوگرافی هنرمندان / داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

شبکه تلویزیونی | دوران بارداری | برنامه ریزی | دوران کودکی | اپرا وینفری | موفقیت | برنامه | زندگی

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت 

همه ي دنیا اپرا وینفری را می شناسند و برنامه هاي خوشگل او را دنبال میکنند، وی از فقر و نداری به جایگاه کنونی رسیده هست. سخت است که تحت تاثیر حکایت زندگی اپرا وینفری و مسیر غیر قابل یقین موفقیت او قرار نگرفت. او زنی است که هر انچه مشکل که فکر کنید را در زندگی مشقت بار دوران کودکی اش تجربه کرده هست. در کودکی او در خانواده اي پرجمعیت بزرگ شد که توانایی خرید لباس جهت او را نداشتند.

در 9 سالگی به وسیله نزدیکانش مورد آزار قرار داده شد و در سن 14 سالگی به وسیله مادرش از منزل بیرون انداخته شد و خیلی سریع متوجه شد که آبستن هست. با این وجود او خیلی سریع به قله هاي موفقیت و شهرت دست یافت. نام اپرا وینفری حالا با موفقیت و گشاده دستی و مهربانی مترادف شده است هست. او میراثی غیر قابل یقین را خلق کرده و مسیری که وی از خفت تا شکوه طی کرده بسیار دیدنی و حیرت انگیز هست.

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

اپرا وینفری همانند ي کامل از فرش به عرش رسیدن هست. هنگامی که به منزل ها و لباس هایش نگاه می کنید دانستن اینکه او از کجا به این جا رسیده است برایتان دیدنی تر میشود. اورپا گایل وینفری «بله درست خوانده اید؛ اورپا» در 29 ژانویه سال 1954 به دنیا آمده و خاله اش نام مذهبی “اورپا” «Orpah»، برگرفته از کتاب مقدس “روث” «Ruth»

برای وی گزینش کرد و این نام به همین شکل در شناسنامه ي وی آمده هست. ولی شمار زیادی از افراد در تلفظ درست این نام سخت داشتند بنابراین نام او به اپرا عوض کردن پیدا کرد.مادر جوان اپرا تنها و بسیار فقیر بود بنابراین اپرا را نزد مادربزرگش فرستاد تا اینکه به سن شش سالگی رسید. اگر چه اپرا در دوران کودکی چیزی

شبکه تلویزیونی | دوران بارداری | برنامه ریزی | دوران کودکی | اپرا وینفری | موفقیت | برنامه | زندگی

از لحاظ علاقه و مهربانی کم نداشت ولی علاقه تنها چیزی بود که در بین خانواده ي او وجود داشت. مادربزرگ او خدمتکار بوده و به اپرا نیز گفته بود که وی نیز خدمتکار خواهد شد. در این مدت وی لباس هایي که از گونی سیب زمینی ساخته شده است بود به تن می کرد که باعث شد شمار زیادی از مردم با سنگدلی تمام او را “دختر گونی پوش” صدا بزنند. ولی در همان روزهای کودکی نیز اپرا می دانست که وی جهت چیزهای بسیار بزرگ تری آفریده شده است هست.

دوران کودکی سخت

وقتی که مادر جوان اپرا احساس کرد که میتواند اپرا را نزد خود ببرد، اپرا از منزل ي مادربزرگش رفته و به مادرش ملحق شد. با بازگشت اپرا به نزد مادرش، زندگی روی تاریکش را به وی نشان داد. او هنوز هم دختری فقیر بود ولی حالا دیگر در منزل ي خودش نیز احساس امنیت نداشت. وی از سن 9 سالگی

مورد بدرفتاری و آزار و آزار جسمی و جنسی اعضای خانواده اش قرار داده شد و در نهایت در سن 14 سالگی حامله شد. این نخستین باری بود که اپرای عاجز به خودکشی فکر کرد. وینفری در گفت و گو اي با هالیوود ریپورتر در باره احساس آن دوران خود گفت:”من با صخره اي سخت برخورد کرده بودم. حامله شده است و بارداری را مخفی میکردم. به طور جدی به خودکشی فکر میکردم.

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

میدانستم که چاره اي جز خودکشی ندارم. تنها داشتم برنامه ریزی میکردم که چگونه اینکار را انجام دهم.اگر آن وقت اینترنت داشتم امروز زنده نبودم لیکن این روزها به آسانی می توان با جستجو در گوگل نحوه ي انجام اینکار را پیدا کرد”. در طول دوران بارداری مادرش تصمیم گرفته بود که او را از منزل بیرون بیندازد.

او قرار بود به یک مرکز نگه داری از دختران برود ولی خوشبختانه آنها جای خالی نداشته و نمی توانستند اپرا را بپذیرند. به همین علت جهت زندگی نزد پدرش فرستاده شد که به او کمک کرد همۀ چیز را عوض کردن دهد.

شبکه تلویزیونی | دوران بارداری | برنامه ریزی | دوران کودکی | اپرا وینفری | موفقیت | برنامه | زندگی

از دست دادن فرزند و عوض کردن مسیر زندگی

اپرا 14 ساله و حامله بود که به یک ایالت دیگر فرستاده شد تا با پدرش زندگی کند. خوشبختانه، پدرش منزل ي امن و پر از عشقی را جهت دختر خود فراهم کرد. اپرا هم چنان بارداری خود را مخفی می کرد تا اینکه زایمان کرده و پسربچه اي که به دنیا آورد به علت دشواری های ناشی از وضع حمل زودرس درگذشت.

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

تجربه کردن چنین رخداد مشکل در سن 14 سالگی بی تردید کمر هر کسی را خواهد شکست و شخصیت او را ویران خواهد کرد ولی پدر اپرا به وی نشان داد که می تواند به او شانس مجددی جهت زندگی بدهد. حالا او می توانست به سمت جلو حرکت کند و قبل ي پر از دردش را پشت سر بگذارد.

وی در گفت و گو اش در این خصوص چنین گفته هست:” من از خیلی جهات از این عنوان بعنوان راهی جهت نجات بهره گیری کردم و تصمیمی گرفتم که باعث می شد همۀ چیز را عوض کنم” اپرا همۀ چیز را عوض کردن داده و قبل ي دردناکش را به فراموشی سپرد.

دختر شایسته تنسی در سن 17 سالگی

سخت است یقین کرد که یک دختر آبستن 14 ساله با تفکرات جدی در مورد خودکشی بتواند مسیر زندگی خود را عوض کردن دهد ولی اپرا اینکار را کرد. وی اعتماد به نفسش را بدست آورده و با اطمینان به غریزه و توانایی هایش مسیر خود به سمت دیده شدن در انظار عمومی را نخست کرد. وی در این خصوص گفته هست:” من هیچ گاه جهت چیزی برنامه ریزی نکرده ام.

تنها به وسیله غریزه ي قدرتمندم هدایت شده است ام و تصمیماتی گرفته ام که بر اساس آنچه که در آن وقت جهت من درست بوده اند گرفته شده است اند”. اپرا در مسابقه هاي دختر شایسته شرکت کرده و در سال 1972 و در سن 17 سالگی بعنوان بانوی سیاه پوست ایالت تنسی گزینش شد. هنگامی که که اپرا طعم ي شهرت و بودن در دقت عموم را تجربه کرد دیگر راه برگشتی نبود.

گویندگی خبر در سن 19 سالگی

وقتی که اپرا بعنوان دختر شایسته با قرار گرفتن در انظار عمومی مواجه شد و با آن به خوبی کنار آمد از همان سنین جوانی وارد دنیای تلویزیون شد. او بعنوان نخستین زن آفریقایی آمریکایی گوینده ي خبر در نشویل آشنا شد. بعد از آن روز وی دیگر هیچ گاه وقتش را هدر نداد. اپرا دانشگاه ایالتی تنسی را رها کرده

و در سن 19 سالگی شغلی جهت خود دست و پا کرد. اپرا در کلاس حضور داشت که کریس کلارک از شبکه ي 5 با وی تماس گرفت و هنگامی که از او پرسیده شد که توانایی کار با دوربین و نوشتن خبر را دارد پاسخ مثبت داد، هر چند بعدها اعلام کرد که در این اساس دروغ گفته هست. از همان نخستین حضورش

در برابر دوربین تلویزیونی، اپرا می دانست که شغل دوست داشتنی ابدی خود را پیدا کرده هست. وی در این خصوص چنین گفته هست:” درست مثل نفس کشیدن بود. احساس می کردم این همان جایی است که باید باشم”. اپرا با همین کار تلویزیونی اش به سرعت دقت مدیران خبری سراسر کشور را به خود جلب کرد.

راه اندازی برنامه ي صبحگاهی در بالتیمور

بعد از شروع بعنوان گوینده خبر در نشویل، اپرا در سال 1976 به بالتیمور نقل مکان کرده و کار خود را در بخش خبری عصر نخست کرد. در واقع کار او بعنوان همکار خبری در کنار جری ترنر در بخش خبری ساعت 6 عصر شبکه ي WJZ شروع شد. ولی در کمال ناباوری ترنر کار را جهت اپرای جوان سخت کرده بود.

وینفری در گفت و گو با بالتیمور سان در این راستا چنین گفته هست:” در واقع او از همان ابتدا می خواست که تنها باشد. اگر هم به این عنوان خوشنود می شد دوست نداشت که آن شخص مثل من بی تجربه و جوان باشد.از هر فرصتی جهت ناامید کردن یا بد کردن حال من در مورد جاییکه جهت درس خواندن رفته بودم

بهره گیری میکرد. آن جا بود که فهمیدم جاییکه مدرسه رفته اي بسیار مهم خواهد بود لیکن او همۀ وقت} تکرار میکرد که به کدام مدرسه می روی؟ چه دانشکده یا دانشگاه کوچکی؟ ازاین رو باید بگویم که خاطراتم از جری ترنر خاطرات دوست داشتنی نخواهند بود”. ولی بعد از مدتی اپرا با امضای قرارداد جهت حضور بعنوان مجری همکار

در برنامه ي “مردم دارند حرف می زنند” «People Are Talking» به بخش صبحگاهی تلویزیون نقل مکان کرد. رفتن از گویندگی خبر به سمت برنامه ي گفتگوی زنده همان چیزی بود که اپرا به آن نیاز داشت.

شروع برنامه زنده اپرا وینفری
اپرا بی تردید جهت دنیای برنامه هاي گفتگوی زنده ساخته شده است بود از این جهت هنگامی که که در سال 1984 یک برنامه ي گفتگوی زنده در شیکاگو به وی توصیه شد، اپرا بدون درنگ پذیرفت. در واقع به او توصیه شده است بود که برنامه ي گفتگوی زنده اي با عنوان “AM Chicago” را تنها با مجری گری و مسئولیت خودش انجام دهد

از این جهت اپرا به سرعت به غرب کشور نقل مکان کرد. برنامه ي اپرا وینفری باید با برنامه ي گفتگوی زنده ي فیل دوناهو که شخصیتی افسانه اي بود مسابقه میکرد و خیلی سریع شمار تماشاگران برنامه ي اپرا وینفری از برنامه ي دوناهو پیشی گرفت و همۀ را شوکه کرد. شمار تماشاگران برنامه ي او چنان زیاد کردن یافت که در سال 1985 نام این برنامه به “The Oprah Winfrey Show” عوض کردن پیدا کرد. این رخداد نقطه عطفی در زندگی کاری اپرا وینفری بود.

نخستین حضور در سینما با “رنگ ارغوانی” اسپیلبرگ

موفقیت برنامه ي تلویزیونی اپرا وینفری دقت مدیران اجرایی در تمام دنیای سرگرمی هالیوود را جلب کرده بود که در بین آنها استیون اسپیلبرگ کارگردان مشهور نیز دیده می شد. بدهید ترتیب اسپیلبرگ در سال 1985 او را جهت بازی در فیلم “رنگ ارغوانی” «The Color Purple» گزینش کرد و وینفری در نخستین تجربه بازیگری خود نامزدی اسکار برترین بازیگر نقش مکمل زن را نیز بدست آورد. وینفری در مورد میل به و اشتیاق شدید

خود جهت حضور در این فیلم چنین گفته هست:”من همۀ وقت} دوست داشتم که بازیگر باشم. در زندگی ام هیچ چیزی را به اندازه بودند در رنگ ارغوانی نخواسته ام و دیگر به خودم اجازه ندادم که چیزی به اندازه ي آن را بخواهم”. اپرا بازی در فیلم را بسیار دوست داشت به گونه ای که خوشنود به جایزه بسیار کمتری

در سنجش با دستمزدی که جهت برنامه ي تلویزیونی اش دریافت میکرد شد. بعدها وی در فیلمهای دیگری نیز بازی کرد ولی تمرکز خود را اکثر بر روی برنامه صبحگاهی اش قرار داد.

اجتناب از تبدیل شدن به مجری برنامه هاي بی محتوا

اپرا وینفری مالکیت برنامه ي تلویزیونی خود را بدست آورده و همواره نظر خود در مورد برنامه اش و مسیر آن را حفظ کرد. حتی در سال 1988 استودیو فیلم سازی خود با عنوان “هارپو استودیوز” «Harpo Studios» را راه اندازی کرد تا بازرسی کاملی بر روی برنامه ي خود داشته باشد. اضافه بر این وی میخواست

که بر محتوای برنامه و گفت و گو هایش نیز بازرسی کامل داشته باشد. دهه ي 1990 عصر برنامه هاي تلویزیونی بی محتوا و جلفی مثل برنامه ي تلویزیونی جری اسپرینگر بود ولی اپرا وینفری علاقه اي به شرکت در این برنامه و یا تقلید از آن نداشت. گرچه در نتیجه ي این تصمیم شمار تماشاگران او بشدت کم کردن یافت ولی خیلی سریع بار دیگر تماشاگران و علاقمندان به سبک اپرا وینفری وفاداری خود را به او اثبات کرده و شمار تماشاگران برنامه ي تلویزیونی اپرا زیاد کردن یافت.

گفتگو صادقانه در مورد مسیر شخصی کم کردن وزن

یکی از دلایل موفقیت اپرا وینفری و برنامه هایش این است که او در مورد خود آزادانه سخن میگوید و شمار زیادی از مشکلاتش همان دشواری های مردم عادی هست. اگر چه وی در نقاط گوناگون کشورش عمارت هاي پرشکوه دارد ولی هم چنان چیزهایی دارد که همۀ مردم در هر سطحی با آن آشنا میباشند. یکی از این موضوعات

که همه ي از آن خبر داشتند سخت وینفری با زیاد کردن وزن و تلاش او جهت کم کردن آن بود. وی همواره با صداقت در مورد رژیم خوراکی و وزن کم و چندان کردن هاي خود گفتگو میکرد.وی در این خصوص در سال 2006 در مطلب اي چنین نوشت:” در سال 1992 من به بیشترین وزن خودم یعنی 237 پوند [107.5 کیلوگرم] رسیدم.

در آن وقت 38 سال سن داشتم. سپس 4 سال پیش جهت خودم نشانه گذاری کردم که وزنم را کم کردن دهم و در ژانویه 2005 با وزن 160 پوند [72.5 کیلوگرم] بر روی جلد مجله [O Magazine] ظاهر شدم.فکر میکردم که مبارزه ام جهت چربی سوزی آخر یافته هست.

کارم را انجام داده بودم. موفق شده است بودم. چنان اطمینان داشتم که حتی خودخواه شده است بودم. چنان خودخواه شده است بودم که به دوستانی که در حال مبارزه با زیاد کردن وزن بودند می گفتم تنها کاری که باید بکنید این است که سخت تر تلاش کرده و کمتر بخورید! برنامه ي 10.000 قدم در روز را ادامه دهید! نه آن برنامه هاي رسمی مزخرف را!”. ولی وی چند سال بعد گفت که نسبت به سال 2006 بیش از 18 کیلوگرم وزن اضافه کرده و از این عنوان غمگین و از دست خودش خشمگین هست.

بپا کردن انقلاب با کلوب کتابخوانی اش

اپرا وینفری کلوب کتابخوانی مشهورش را در سال 1996 نخست کرد و این عنوان خیلی سریع نشان داد که اپرا تا چه حد مشهور هست. تایید کتابی از طرف وینفری نویسنده ي آن را یک شبه به شخصیت معروفی تبدیل میکرد. اپرا هر سال 10 کتاب را گزینه میکرد و بعداً از اینکه خواندن کتاب به اتمام می رسید با نویسنده ي کتاب به صورت زنده گفت و گو می نمود.

برای نمونه کلوب کتابخوانی اپرا زندگی ژانت فیچ را به طور کلی عوض کردن داد. بعد از اینکه اپرا از کتاب او با عنوان “گل خرزهره سفید” «White Oleander» تعریف کرد تمامی اعضای کلوب کتابخوانی او به خرید این کتاب روی آوردند. بعد از مشاهده موفقیت این رمان، تهیه کنندگان هالیوودی آن را به یک فیلم با بازی میشله فایفر تبدیل کردند.

لغزیدنی مختصر ولی نه افتادن

وقتی که اپرا وینفری و برنامه ي تلویزیونی اش در صدر برنامه هاي تلویزیونی دنیا قرار داشتند او تصمیم جسورانه اي گرفت و از این برنامه خارج شد. وی در سال 2011 تصمیم گرفت که جهت تمرکز اکثر بر روی شبکه ي خود برنامه ي دیرین و محبوب خود را به اتمام برساند. بدهید ترتیب وی شبکه تلویزیونی “شبکه اپرا وینفری” «The Oprah Winfrey Network «OWN» را راه اندازی کرد.

اما موفقیت برنامه ي تلویزیونی او به سرعت به شبکه ي شخصی اش انتقال یافته نشد. با وجود اینکه وی گفته که در ابتدا اشتباهاتی در این راستا داشته ولی می گوید که باید هر کاری را آخر از جایی شروع کرد و خیلی سریع بار دیگر موفقیت به سراغ اوآمد.

علاقه شدید به املاک و عمارت هاي پرشکوه

از زندگی اپرا وینفری کاملاً مشخص است که وی هیچ چیزی را نیمه کاره رها نمی کند و دوست دارد تا آخر ماجرا برود حتی زمانی که همه ي چیز بر علیه او باشد. به همین علت جای تعجب ندارد که وی توانسته چنین ثروت هنگفتی را گردآوری کند. روزگاری به وی گفته شده است بود که در نهایت چیزی اکثر از یک خدمتکار راحت نخواهد بود

اما حالا صاحب عمارت هاي باشکوه و بزرگی است که هر کدام چندین خدمتکار دارند. منزل ي مورد علاقه ي او عمارت و باغ هاي 64 هکتاری اش در کالیفرنیاست.

 به گزارش پارس ناز در واقع او عمداً بدنبال منزل اي بود که ساختاری جنوبی داشته باشد. وی ر گفت و گو اي با مجله “People” چنین گفت:” میخواستم آن را تارای 2 [Tara II] نامگذاری کنم” ولی یکی از دوستانش به نام باب گرین از او خواست که نام دیگری گزینه کند. او گفت که اپرا به نام بهتری جهت این عمارت نیاز دارد. وی گفت:” واقعیت این است که تو یک زن آفریقای-آمریکایی اهل می سی سی پی هستی و تو باید این را حفظ کنی…

خیلی عمیق هست”. و اپرا به خوبی صدای او را شنیده و درک کرد و نامش را به “سرزمین موعود” «Promised Land» عوض کردن داد. وی هر وقت عمارت هاي گرانقیمت خود را عوض کردن میدهد و اثبات کرده که زندگی در منزل هاي پرشکوه متنوع را دوست دارد.

مبارزه بعنوان یک فعال مدنی

اگر هر جنبه اي از فعالیت هاي کاری اپرا وینفری را دنبال کرده باشید خیلی سریع می فهمید که او بخشندگی و گشاده دستی را سرلوحه ي زندگی خود قرار داده هست. اگر یکی از اپیزودهای برنامه ي “چیزهای مورد علاقه اپرا” «Oprah’s Favorite Things» را دیده باشید متوجه می شوید که او با مهربانی هدایایی

بسیار نوین و حتی خودروهای لوکس را به دیگران هدیه میدهد. وی یک بنیان خیریه دارد که تا به حال 51.000.000 میلیون دلار جهت کارهای گوناگونی مثل خرج ي تحصیل دختران خرج کرده هست. در سال 2013 باراک اوباما مدال آزادی کشور را به علت کارهای خیرخواهانه و بشر دوستانه اش به اپرا وینفری تقدیم کرد.

واژه های کلیدی: شبکه تلویزیونی | دوران بارداری | برنامه ریزی | دوران کودکی | اپرا وینفری | موفقیت | برنامه | زندگی

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

داستان زندگی اپرا وینفری از فقر تا ثروت و شهرت

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نگاهی به رازهای زندگی هنری و شخصی لئوناردو دی کاپریو

۱۲ لئوناردو دی کاپریو | تغییرات آب و هوایی | خواننده آمریکایی | یک میلیون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *