قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مجله باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران - دانلود کتاب

خانه / اخبار سیاسی و اجتماعی / چرا رئیسی با حقوق شهروندی مسئله دارد؟

چرا رئیسی با حقوق شهروندی مسئله دارد؟

ابراهیم رئیسی دیروز در میتینگ انتخاباتی‌اش گفت: «حقوق شهروندی به درد کسانی می‌خورد که شغل ندارند».

چرا رئیسی با حقوق شهروندی مسئله دارد؟

چرا رئیسی با حقوق شهروندی مسئله دارد؟

عبارات مهم : قانون

ابراهیم رئیسی دیروز در میتینگ انتخاباتی اش گفت: «حقوق شهروندی به درد کسانی می خورد که شغل ندارند».

به گزارش شرق ؛تولیت آستان قدس و معاون سابق قوه قضائيه روز جمعه ۲۵ فروردین كه جهت انتخابات ریاست جمهوری کشور عزیزمان ایران به محل ستاد انتخابات كشور هم رفته بود گفت: «نوشتن حقوق شهروندی «بس است» و در عمل باید این حقوق را «اجرائی» کرد». ابراهیم رئیسی که در ۳۵ سال گذشته در سمت های متفاوت قضائي فعالیت کرده است، گفته بود: «حقوق شهروندی تا به حال چندین بار نوشته شده است است و باید نوشتن را بس کنیم و در عمل آن را اجرائی کنیم. دوره نگارش حقوق شهروندی تمام شده است است و دیگر نیازی به انشا نداریم بلکه باید در صحنه عمل و میدان اجرائی، حقوق شهروندان را مستقر کنیم». بااين حال تا اين لحظه او نه تنها برنامه مشخصي براي اينكه اين حقوق شهروندي مدنظر او چگونه بايد پياده شود، ارائه نكرده است بلكه ديروز به صراحت از به دردنخوردن آن سخن گفت.

چرا رئیسی با حقوق شهروندی مسئله دارد؟

البته به جز ابراهيم رئيسي، آیت الله محمد یزدی، مدیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم از مخالفان منشور حقوق شهروندي حسن روحاني است. او هم سال گذشته گفته بود: «منشور شهروندی نه طرح بوده نه لایحه، بلکه «تبلیغات انتخاباتی» و خلاف قانون است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با توضیح اصل ٤ که در آن آمده است «تمام قوانین کشور باید برابر موازین اسلامی باشد»، گفته بود: «در جلسه شورای نگهبان نیز تأکید کردم که اگر این منشور، لایحه است باید به مجلس برود و آن گاه در شورای نگهبان بررسی شود و اگر مصوبه دولت است، باید طبق قانون به مدیر مجلس بدهند تا بررسی شود که مفاد آن علی رغم قانون اساسی نباشد. جهت نخستین بار است که در انقلاب اسلامی چنین منشوری در کشور به طور مستقیم به مردم ابلاغ می شود و متأسفانه قیدوبندها را برداشته و به قانون اساسی توجه نکرده اند».

ابراهیم رئیسی دیروز در میتینگ انتخاباتی‌اش گفت: «حقوق شهروندی به درد کسانی می‌خورد که شغل ندارند».

اگرچه مهم ترين نقطه ضعف منشور حقوق شهروندي حسن روحاني، نداشتن گارانتی اجراست ولی به نظر مي رسد در صورت روي كارآمدن رئيسي همين منشور هم احتمالا به كناري قرار داده مي شود. تدوين منشور حقوق شهروندي يكي از وعده هاي انتخاباتي حسن روحاني در سال ٩٢ بود. روحاني گفته بود: «من اگر بار مسئوليت امور اجرائي کشور را برعهده بگيرم منشور حقوق شهروندي را تدوين مي کنم و اعتقاد دارم بايد احساس برابري ميان تمام مردم برقرار باشد».

نخستین اعلامیه مربوط به حقوق شهروندی در دولت یازدهم پنجم آذرماه ١٣٩٢ در گزارش صدروزه مدیر جمهوری دیده شد که رونمایی آن در آخرهای آذرماه ١٣٩٥ بیانگر توجه خاص دولت به این عنوان بود.

واژه های کلیدی: قانون | قانون اساسی | حقوق شهروندی | اخبار سیاسی و اجتماعی

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

عکس و فیلم از شهر های ایران 96

۱۱۸ فیلم ها و عکس های تظاهرات در تمام شهر های ایران را در این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *