قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مجله باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران - دانلود کتاب

خانه / دنیای اقتصاد / 10 بازی‌ساز تابستان بورس

10 بازی‌ساز تابستان بورس

اخبار اقتصادی | رونق اقتصادی | تابستان | اقتصاد | تابستان | اقتصادی | بازار | ایران

10 بازی‌ساز تابستان بورس

10 بازی ساز تابستان بورس

عبارات مهم : اخبار اقتصادی – رونق اقتصادی

کم رمقی معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در روزهای ابتدایی فصل دوم سال 96 ادامه یافت. بررسی ها نشان می دهد 10 مساله کلیدی تعیین کننده عملکرد بازار سهام در ماه های آینده خواهند بود.

در این میان، اوج گیری برگزاری مجامع هر سال شرکت ها که با توقف و بازگشایی نمادهای متعددی همراه هست، ارائه آینده نگری سود سهام براساس عملکرد سه ماهه و عرضه های اولیه بااهمیت ترین مواردی هستند که باید به دقت از سوی سهامداران دنبال شوند. همچنین، در بازار جهانی رونق احتمالی در بعضی کالاها انتظار می رود و با اتمام ماه مبارک رمضان سایر بازارهای اثرگذار نظیر ارز و مسکن نیز با عوض کردن الگوی تقاضا همراه می شوند که همگی بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران موثرند.

10 بازی‌ساز تابستان بورس

انتخاب کابینه دولت دوازدهم، وقت تسویه اعتبار کارگزاری ها، عرضه احتمالی اسناد خزانه اسلامی و برنامه های اصلاح نظام بانکی از دیگر متغیرهای مورد توجه سهامداران هستند. در سوی دیگر، الگوی رفتاری بازیگران سهام در استمرار رکود یا چرخش به سمت رونق بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نقشی اساسی دارد. شیوه معاملاتی چهار گروه فعال بورسی مشمول بر صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری، شرکت های چندرشته ای صنعتی و معامله گران برخط، نشان می دهد، طی چهار سال اخیر، سرمایه گذاری مستقیم سهامداران بیش از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری، بر روند قیمت ها اثرگذار بوده است.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز یکشنبه را با رشد اندک 13واحدی شاخص پشت سر گذاشت. از روزهای نهایی خرداد شیب کم کردن شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران کم کردن یافته است و در این شرایط بعضی کارشناسان بازار به احتمال آخر روند نزولی قیمت سهام با توجه به متغیرهای بنیادی و همچنین تکنیکال اشاره می کنند. سال گذشته نیز چنین رخدادی را جهت قیمت سهام شاهد بودیم. سهام از ابتدای سال 95 در مسیر اصلاحی قرار گرفته بود که در خرداد رکود معاملاتی، ریزش قیمت ها و همچنین شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را به دنبال داشت.

اخبار اقتصادی | رونق اقتصادی | تابستان | اقتصاد | تابستان | اقتصادی | بازار | ایران

پس از افت های مداوم با شروع تابستان کارشناسان به حمایت سطوح تکنیکال و همچنین بنیادی از قیمت سهام اشاره کردند. بر این اساس سمت و سوی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در تابستان از نگاه فعالان بازار جالب خواهد بود. در تابستان عوامل متفاوتی مانند تراکم مجامع شرکت ها در تیر، قیمت های جهانی، نوسانات قیمت دلار، انتظار جهت نشانه ها از جنبش تقاضا در بازار مسکن، برنامه بانک مرکزی جهت ساماندهی نظام بانکی، گزینش اعضای کابینه دولت دوازدهم، انتظار جهت از سرگیری عرضه های اولیه و همچنین شروع دوباره عرضه اخزا بعد از توقف طولانی مدت و احتمالا در هفته های نهایی تابستان مطابق با سال های گذشته و انتظار معامله گران جهت تسویه اعتبارات کارگزاری ها نوسانات بورس را رقم خواهد زد. در ادامه خلاصه ای از اثر احتمالی این عوامل بر معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در تابستان آورده شده است است.

فصل ارزیابی مجدد سال مالی 96

در شرایط کنونی به تدریج باید در انتظار انتشار عملکرد سه ماه شرکت های بورسی و ارائه گزارش های آینده نگری بر اساس عملکرد سه ماه بود. به طور کلی انتظار تغییرات قابل توجه در آینده نگری سود خالص شرکت ها جهت سال مالی جاری وجود ندارد. در این میان عملکرد خرداد بعضی از شرکت های بورسی نیز در روزهای اخیر انتشار یافته است.

10 بازی‌ساز تابستان بورس

گرچه این عنوان بخش مهمی از عملکرد فصل بهار شرکت های بورسی را شرح می دهد، ولی همچنان بسیاری از فعالان بازار در انتظار صورت های مالی بهار 96 هستند و بعضا آینده نگری شرکت ها بر اساس این عملکرد را مبنای تصمیم گیری خود قرار می دهند. نگاهی گذرا به عملکرد فصل بهار بعضی از شرکت ها احتمال تعدیل مثبت را در سودآوری نسبت به نخستین گزارش آینده نگری شرکت ها تقویت می کند. نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی از جمله مواردی هستند که انتظار جهت تعدیل مثبت آنها وجود دارد. در اسفند سال گذشته و بعد از انتشار نخستین آینده نگری ها کارشناسان به حاشیه امنی که مدیران شرکت ها جهت امسال درخصوص قیمت فروش محصولات در نخستین گزارش آینده نگری 96 در نظر گرفته بودند، اشاره کردند.

با وجود افت قیمت جهانی فلزات در بهار 96 نسبت به اوج خود در زمستان 95، ولی حاشیه امن در نظر گرفته شده است در بخش فروش محصولات این شرکت ها باعث شده است که میزان پوشش سودآوری از انتظارات بالاتر باشد. در این خصوص چون زیاد کردن مبالغ فروش نسبت به انتظارات فصلی (انتظار پوشش 25 درصدی در فصل بهار) از جانب رشد قیمت فروش محصولات است با فرض ثابت بودن سایر سرفصل ها این رشد مبالغ می تواند به صورت مستقیم در سود خالص وارد شود. البته فرض ثابت بودن سایر سرفصل های صورت های مالی نمی تواند چندان صحیح باشد لیکن تغییرات اندک نیز می تواند در نوسانات سود خالص اثر محسوس داشته باشد. جهت دیگر گروه ها نیز عملکرد فصل بهار می تواند در عوض کردن آینده نگری شرکت ها از امسال اثرگذار باشد. با این حال توصیه ای که باید در نظر گرفت که تنها یک فصل از چهار فصل سال 96سپری شده است است و نبود علت قدرتمند جهت تعدیل مثبت یا منفی مانع از عوض کردن آینده نگری سود به وسیله مدیران شرکت ها می شود.

اخبار اقتصادی | رونق اقتصادی | تابستان | اقتصاد | تابستان | اقتصادی | بازار | ایران

بانک ها در موعد برگزاری مجامع

همان طور که بسیاری از اهالی بازار به آن اشاره می کنند فصل مجامع شرکت ها، بااهمیت ترین اتفاق هر سال جهت شرکت ها هست. طی سال های اخیر فصل مجامع شرکت ها بیش از پیش خبرساز بوده هست. در این خصوص گروه بانکی بیشترین اخبار عمدتا با بار منفی را در سال های اخیر مجبور شده است هست. نمونه بارز آن را می توان سال گذشته و توقف طولانی مدت نمادهای بانکی عنوان کرد؛ همچنان بعضی از نمادهای بانکی متوقف هستند و خوش بینی چندانی به بازگشایی این نمادها در کوتاه مدت نیز وجود ندارد.

در سال گذشته بالاخره بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر مانع از تکرار اشتباهات گذشته در صورت های مالی بانک ها شد. در این میان از شناسایی سودهای موهومی در صورت های مالی بانک ها جلوگیری شد. در بخش هزینه ها نیز بانک مرکزی، بانک ها را به در نظر گرفتن ذخایر مورد نیاز ملزم ساخت. در شرایط کنونی شاهد انتشار صورت های مالی حسابرسی نشده بعضی از بانک های بزرگ هستیم. از نکاتی که در سال گذشته حل نشده باقی ماند و همچنان ابهام را در صورت های مالی بانک ها نگه داشته است نحوه محاسبه سود وجه التزام روی مطالبات سنواتی و سررسید گذشته بانک ها از دولت بود.

10 بازی‌ساز تابستان بورس

در صورت های مالی سال 95 نیز به نظر می رسد بانک ها همچنان به شناسایی سود روی حساب های دولت مطابق با حساب های غیردولتی ادامه داده اند. در شرایط کنونی باید در انتظار انتشار صورت های مالی حسابرسی شده است بانک ها و همچنین تاییدیه بانک مرکزی بر این صورت ها بود. در حالی که قیمت نمادهای بانکی افت شدیدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده اند و احتمال شدت یافتن فشار قیمتی بر آنها اندک هست، ولی ابهامات موجود و هراس از اوضاع مالی بانک ها فشار را بر نمادهای بانکی نگه داشته است.

در شرایط کنونی اصلاح نظام بانکی از مواردی است که کارشناسان اقتصادی انتظار اجرایی شدن آن را می کشند. اثرات احتمالی شروع جدی تر اصلاح نظام بانکی بر گروه بانکی و همچنین بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران محدوده وسیعی را مشمول بر می شود و اثرات آن را می توان در بازه زمانی متفاوت بررسی کرد. با این حال اثر میان مدت آن را بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران می توان احتمال کم کردن واقعی قیمت سود در بازار پول و اثر مثبت آن بر رشد قیمت به درآمد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین زیاد کردن قدرت بانک ها جهت کمک به اقتصاد عنوان کرد. احتمال کلید خوردن این مهم (اصلاح جدی نظام بانکی کشور) در ماه های آتی وجود دارد. درخصوص مجامع سایر شرکت ها باید به تقسیم سود در مجامع و همچنین برنامه های آتی شرکت ها توجه داشت. در این خصوص نسبت قیمت به درآمد بازار در شرایط کنونی حدود 8/ 6 است که تقسیم سود می تواند نسبت قیمت به درآمد کل بازار را کم کردن دهد و به این ترتیب بر جذابیت قیمت بیفزاید.

اهرم های کمکی کالایی ها

بخش فروش گروه کالایی شرکت ها به دو عامل قیمت دلار و قیمت جهانی وابسته هست. در این شرایط این دو عامل می تواند با اثر مثبت خود بر سودآوری این گروه بزرگ بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران فضا را جهت رشد قیمت سهام فراهم کند. از سوی دیگر تزلزل قیمت ها در بازار ارز و همچنین در شاخص بازارهای کالایی می تواند با فشار بر سودآوری این شرکت ها احتمال ریزش قیمت ها را تقویت کند. درخصوص قیمت دلار باید به انتظاراتی که درخصوص رشد قیمت دلار از ماه های نهایی سال گذشته وجود داشت اشاره کرد.

پس از سرکوب رشد قیمت دلار در ماه های نهایی سال گذشته و ریزش قیمت دلار از سطوح بیش از 4100 تومان به کف 3700 تومانی، بسیاری از فعالان اقتصادی در انتظار رشد قیمت دلار هستند. با این حال سیاست کنترل نوسانات قیمت ازسوی بانک مرکزی باعث شده است که روند رشد قیمت چندان پرشتاب نباشد. در این شرایط با آخر یافتن ماه رمضان و انتظار جهت تقویت تقاضا در بازار احتمال رشد شتاب حرکتی دلار در مسیر صعودی وجود دارد. رشد قیمت دلار اثر مثبت قابل توجهی را بر سودآوری شرکت های کالایی خواهد داشت.

در بازار جهانی نیز طی هفته های اخیر تا حدودی قیمت ها به خصوص فلزات از کف خود در فصل بهار فاصله گرفته اند. در این خصوص قیمت هر تن روی در بورس فلزات لندن در قیمت های بیش از 2700 دلار و هر تن مس نیز در مرز 5800 دلار در حال معامله هست. روند رشد قیمتی فولاد در بازار چین نیز ادامه دارد. در محصولات شیمیایی نیز بعضا شاهد توقف ریزش قیمت ها در محصولاتی مانند اوره و متانول هستیم. در بخش پلیمر ها نیز عمده تولیدات داخلی در بازار جهانی نسبت به ماه های نهایی سال گذشته افت بیش از 10 درصدی را تجربه کرده اند.

اثر نوسانات قیمت دلار و قیمت جهانی را در عملکرد بهار شرکت ها می توان مشاهده کرد. در این بین مهم تر از نوسانات قیمت در سه ماه گذشته، انتظار جهت نوسانات قیمتی بازارهای جهانی و همچنین قیمت دلار در تابستان و ماه های آتی هست. در این میان رشد قیمت دلار محتمل هست، از طرفی نسبت به اصلاح تقاضای بعضی از کالاها در نیمه دوم سال میلادی جاری خوش بینی مشاهده می شود. درخصوص پلیمر ها نیز گرچه بعضا کارشناسان بین المللی ادامه افت قیمتی را محتمل دانسته اند، ولی روند قیمتی هفته های اخیر به مقاومت قیمت ها در برابر افت زیاد اشاره دارد.

آغاز دوباره عرضه ها در بازار سرمایه

مدیران شرکت بورس عرضه های اولیه را از هفته های نهایی سال گذشته متوقف ساختند. در این میان در برابر انتشار اسناد خزانه اسلامی به منظور تسویه بدهی های دولت و سایر اوراق بدهی نیز مقاومت کردند. این سیاست بر مبنای جنبش تقاضای سهام و جلوگیری از حرکت نقدینگی از سهام به سمت بازار بدهی اتخاذ شد. با این حال به نظر می رسد نسبت به سلایق سرمایه گذاری افراد در بازار سهام در مقایسه با بازارهای کم ریسک توجه چندانی نشد. اسناد خزانه اسلامی و همچنین بازار پول مکانی جهت جذب سرمایه های کم ریسک عنوان می شود. بر این اساس نمی توان انتظار داشت که با توقف عرضه اوراق، نقدینگی کم ریسک به سمت سهام با ریسک های ذاتی آن حرکت کند. بعضا به اوج رفتن قیمت سود اوراق نیز اشاره شده است بود.

در این خصوص نیز به نظر می رسد علت مهم اوج بودن قیمت سود را باید در فضای کلان اقتصاد و معضلات بازار پول جست وجو کرد. نمی توان انتظار داشت که عمق کم بازار بدهی کشورمان بتواند بر قیمت انتظاری سود در اقتصاد اثرگذار باشد. توقف عرضه اوراق تنها حرکت نقدینگی را به سمت بازار کم ریسک رقیب (بازار پول) به دنبال داشته هست. درخصوص عرضه های اولیه نیز این عنوان اثر منفی در معاملات خواهد گذاشت.

با عرضه های اولیه مناسب امکان جذب نقدینگی به خصوص از سوی نهادهایی (مانند صندوق های با درآمد ثابت) که با الزامات قانونی مواجه هستند، وجود دارد. نگاهی به عرضه های اولیه یک سال اخیر و جذب نقدینگی این نهادها به سمت این عرضه های اولیه بعضا جالب مشاهده می شود عرضه های اولیه سهام گسترش عرضی بازار سهام را به دنبال دارد و مانع از تراکم نقدینگی در بازار می شود. بر این اساس علاوه بر جذب زیاد نقدینگی به سمت سهام با عرضه های اولیه منطقی و با ساز و کار مناسب قیمت گذاری، می توان بعضا از ایجاد حباب های پنهان قیمتی که با کم کردن شناوری سهام همراه رخ می دهد، جلوگیری کرد. انتظار می رود شرکت بورس روند عرضه های اولیه را تسریع بخشد. عرضه های اولیه می تواند در شرایط کنونی به عنوان مکانی جالب جهت جذب نقدینگی به سمت بازار سهام باشد.

در انتظار تیم تازه اقتصادی دولت

انتظار جهت گزینش اعضای کابینه دولت دوازدهم در فضای کلی اقتصاد کشور وجود دارد. در این شرایط بعضی از کارشناسان بازار نسبت به اثر احتمالی ترکیب تازه تیم دولت بر بورس اظهارنظر می کنند. ترکیب تیم تازه دولت می تواند سیاست های دولت دوازدهم را مشخص کند. در شرایط کنونی باید در انتظار مشخص شدن کابینه دولت تازه و به خصوص اعضای اقتصادی آن بود. بعضی از پرسشها موجود در اقتصاد کشور مانند گره کوری است که بازکردن این گره نیاز به جسارت زیاد از گذشته دارد؛ لیکن به همان میزان که این پرسشها بزرگ تر هستند، راه حل و ریسک حل آنها بزرگ تر است.

به نظر می رسد جهت راه اندازی چرخ اقتصاد در شرایط کنونی نمی توان از کنار بعضی از این گره ها که میراثی از گذشته است به سادگی عبور کرد و جهت رونق اقتصادی باید این بخش های مریض اقتصادی جراحی شوند. در شرایط کنونی نیز سیاست حاکم بر اقتصاد کشور از تصمیمات اعضای کابینه تازه تاثیر می پذیرد، با این حال اظهارنظر در این خصوص تا مشخص شدن اعضا و رصد سوابق مدیریتی آنها چندان امکان پذیر نیست و باید در انتظار لیست رسمی اعضای دولت تازه بعد از تنفیذ حکم ریاست جمهوری در میانه تابستان بود.

پایانی بر رکود مسکن؟

یکی از عوامل دیگری که بعد از رکود سال های اخیر بازار مسکن کشور فعالان اقتصادی را در انتظار قرار داده هست، اثر وام های تازه بر روند معاملات مسکن هست. به تدریج باید در انتظار آزاد شدن وام صندوق سپرده یکم بانک مسکن و احتمالا اثر جنبش نسبی تقاضا در بازار به خصوص در منزل های متراژ پایین بود. در این خصوص سپرده یک ساله 40 میلیون تومانی سپرده گذاران، امکان وصول تسهیلات 120 میلیون تومانی را خواهد داشت. این نقدینگی به تدریج در اختیار خریداران مسکن قرار خواهد گرفت (بر اساس موعد سپرده گذاری و همچنین مبلغ سپرده ها). رونق نسبی بازار مسکن می تواند با یک فاز تاخیر تقاضا جهت محصولات پایین دستی این بازار را زیاد کردن دهد. با این حال همچنان درخصوص قدرت این نقدینگی در رونق بازار تردید وجود دارد؛ لیکن قیمت مسکن نسبت به وام های کنونی همچنان اوج است.

گرچه این وام ها می تواند اثر نسبی بر تقاضای مسکن داشته باشد، ولی باید در نظر گرفت با این وام ها نیز قدرت خرید در جامعه پایین هست. با این حال اثر وام های تازه را می توان باید در آمارهای بازار مسکن به تدریج مشاهده کرد. مشاهده جنبش تقاضا و اثر مثبت بر مسکن می تواند بر معاملات گروه های وابسته به این صنعت در بورس اثرگذار باشد. در این میان رکود چندین ساله مسکن باعث شده است که به تدریج نگاه های خریداران به مسکن از حالت سرمایه گذاری خارج شود و این عنوان می تواند اثر مثبتی بر کل اقتصاد کشور داشته باشد و با سیاست های درست دولت سرمایه ها را به سمت بخش تولید هدایت کند. در این میان از بین بردن نگاه سفته بازی و سرمایه گذاری در بازار مسکن اثر مثبتی را می تواند در رشد منطقی قیمت مسکن و جلوگیری از جهش ها مقطعی قیمت مطابق با 15 سال اخیر داشته باشد.

تکرار فشار فروش در سکانس نهایی تابستان؟

اثر عوامل اوج چه مثبت و چه منفی در معاملات تابستان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مشاهده خواهد شد. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با تجربه این اثرات و مشخص تر شدن روند سودآوری شرکت ها، در هفته های نهایی تابستان احتمالا بار دیگر با زیاد کردن عرضه سهام با انتظار جهت تسویه اعتباری عاملان مواجه خواهد بود. فعالان بازار موعد تسویه اعتبارات عاملان بورسی در آخر سال مالی منتهی به شهریور را عاملی جهت زیاد کردن فشار بر مشتریان به منظور تسویه اعتبارات عنوان می کنند که می تواند فشار فروش سهام را در بازار زیاد کردن دهد. با این حال در این خصوص باید روند قیمتی سهام را اثر عوامل بنیادی و همچنین حرکت نقدینگی در نظر گرفت. در نتیجه در آخر تابستان عامل روانی تسویه اعتبارات و همچنین نوسانات قیمتی سهام در سه ماه آتی (با عوامل آورده شده است در بالا) می تواند روند قیمتی هفته های نهایی تابستان را رقم بزند.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: اخبار اقتصادی | رونق اقتصادی | تابستان | اقتصاد | تابستان | اقتصادی | بازار | ایران

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معافیت مالیاتی حقوق کارکنان در سال ۹۷ چقدر است؟

۴۲ دولت جهت سال آینده حقوق کارکنان خود را تا دو میلیون تومان از مالیات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *