قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مجله باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران - دانلود کتاب

خانه / اخبار جامعه / هشدارها و توصیه‌های پلیس به زائران اربعین

هشدارها و توصیه‌های پلیس به زائران اربعین

نیروی انتظامی به مناسبت نزدیکی به کنگره عظیم اربعین از زائران کربلا خواست به هشدار‌ها و توصیه‌های پلیس توجه کنند.

هشدارها و توصیه‌های پلیس به زائران اربعین

به گزارش گروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان؛ نیروی انتظامی به مناسبت نزدیکی به کنگره عظیم اربعین از مشتاقان اباعبدالله الحسین (ع) که هرساله مانند میلیون‌ها عاشق دیگر با شور و اشتیاقی وصف ناپذیر خواهان حضور در مراسم پیاده روی اربعین هستند، خواست به هشدار‌ها و توصیه‌های پلیس توجه کنند.

این مراسم با شکوه چند سالی است که به صورت متوالی با حضور مشتاقان میلیونی زوار اباعبدالله الحسین (ع) در کمال آرامش و امنیت خاصی برگزار می‌شود که البته این امر مرهون مشارکت، مجاهدت و تلاش‌های خستگی ناپذیر دستگاه‌ها مسئول نظیر وزارت کشور، نیروی انتظامی، اورژانس، هلال احمر، راهداری و غیره است.

هر چند جهت برگزاری هرچه بهتر این مراسم، مشتاقان و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) نیز ملزم به رعایت کردن توصیه‌ها و هشدار‌هایی که از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط به خاص نیروی انتظامی ارائه می‌شود، هستند تا سفری ایمن و سرشار از معنویت و در کمال برنامه ریزی و امنیت را داشته باشند.

هشدارها و توصیه‌های پلیس به زائران اربعین

۱ – زائران جهت خروج از کشور با گذرنامه معتبر که حداقل دارای شش ماه اعتبار هست، اقدام کنند و اگر گذرنامه معتبر ندارند به هیچ عنوان به مبادی مرزی مربوطه مراجعه نکنند.

۲- دارا بودن گذرنامه معتبر کفایت نمی‌کند و فرد متقاضی طبق شرایط و ضوابط در قانون گذرنامه باید از اجازه خروج معتبر در سیستم پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا برخوردار باشد.

۳- رعایت بند ۲ منوط به دارا بودن شرایط و مراجعه به مراجع ذی ربط از قبیل: سازمان وظیفه عمومی ناجا (برای متقاضیان مشمول خدمت وظیفه) و پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا است.

۴- زائران در صورت نداشتن گذرنامه معتبر در نخستین وقت جهت اخذ گذرنامه به دفاتر پلیس +۱۰ در سراسر استان‌ها مراجعه کنند. در این مورد تأکید می‌شود از درخواست صدور گذرنامه در روز‌های نزدیک به اربعین حسینی (ع) خودداری کنند، چراکه در آن ایام حجم بالایی از درخواست‌ها وجود دارد.

نیروی انتظامی به مناسبت نزدیکی به کنگره عظیم اربعین از زائران کربلا خواست به هشدار‌ها و توصیه‌های پلیس توجه کنند.

۵- یکی از شرایط اخذ اجازه خروج یا درخواست صدور گذرنامه دارا بودن کارت هوشمند خدمت وظیفه هست، بنابراین اقدام به هوشمند کردن کارت معافیت یا خدمت جهت دارندگان کارت‌های قدیمی اضطراری است.

۶- اگر احتمال ممنوعیت خروج شخص متقاضی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی محتمل هست، قبل از اقدام به سفر به اداره بررسی صلاحیت پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا و در استان‌ها به مدیریت گذرنامه مراجعه کند تا از اوضاع خروج از کشور خود مطمئن شود.

۷- زائران نسبت به اخذ روادید معتبر از سفارت و نمایندگی‌های عراق در داخل کشور اقدام کنند و درخواست خود را به روز‌های نزدیک به اربعین حسینی (ع) موکول نکنند.

۸- زائران از اعتماد به افراد ناشناس که با گرفتن مبالغی، پیشنهاد اخذ روادید عراق را در مناسب ترین وقت به آن‌ها می‌دهند، خودداری کنند، لیکن روادید‌هایی که به این گونه افراد تحویل داده می‌شود، جعلی است.

۹- اتباع خارجی مقیم کشور عزیزمان ایران به جز اخذ روادید کشور عراق باید با مراجعه به مدیریت‌های اداره‌های مهاجرت و گذرنامه استان‌های سراسر کشور، روادید خروج و مراجعت دریافت کنند.

۱۰- اتباع خارجی مقیم کشور عزیزمان ایران که دارای کارت آمایش و یا به صورت غیرمجاز در کشور هستند حق خروج از کشور به مقصد عراق را ندارند.

هشدارها و توصیه‌های پلیس به زائران اربعین

۱۱- نسبت به عضویت در سامانه سماح شرکت حج و زیارت جهت ساماندهی اعزام به عراق اقدام کنند.

حین سفر

۱- به همراه داشتن گذرنامه و روادید معتبر در هنگام خروج از مبادی مرزی جهت اتباع ایرانی و خارجی الزامی است.

۲- تأکید می‌شود زائران هنگام خروج از گیت گذرنامه در مبادی خروجی مرزی کشور نسبت به ممهور کردن مهر خروج در گذرنامه خود به وسیله افسر پلیس گیت مرزی اقدام کنند؛ عدم اقدام به این امر تبعات و پیگرد قانونی جهت مسافر در بردارد.

۳- بعضا مشاهده می‌شود، بعضی زائران اقدام به استفاده از گذرنامه افراد غیر، جهت خروج از مرز می‌کنند. این عنوان به جز اینکه جهت فرد استفاده کننده از گذرنامه غیر، به عنوان تخلف و تخطی از قانون محسوب می‌شود، جهت صاحب مهم گذرنامه نیز تبعات قانونی به همراه دارد.

نیروی انتظامی به مناسبت نزدیکی به کنگره عظیم اربعین از زائران کربلا خواست به هشدار‌ها و توصیه‌های پلیس توجه کنند.

۴- گذرنامه در طول سفر به عنوان سند هویتی جهت مسافر تلقی می‌شود، لذا حفظ و نگهداری از آن، اهمیت به سزایی دارد و اگر گذرنامه زائر به هر علت مفقود شود، امکان ورود به کشور بعد از طی مراحل قانونی برایش امکان پذیر می‌شود.

۵- زائر در صورت گم و یا جدا شدن از بستگان و یا فقدان گذرنامه در حین سفر به کنسولگری کشور عزیزمان ایران در عراق مراجعه کند.

۶- زائران به منظور حفظ امنیت جانی و تأمین سلامت فردی و گروهی از مرز‌های مجاز اعلامی و در مسیر مشخص شده، تردد کنند.

۷- زائران در هنگام سفر با مأموران و کارکنان مرزی جهت تسهیل در تردد در مناطق مرزی همکاری نزدیک داشته باشند.

هشدارها و توصیه‌های پلیس به زائران اربعین

۸ – زوار باید به افرادی که در پوشش‌های مذهبی، قصد تهییج مردم به عدم رعایت قانون را دارند، توجه نکنند و در صورت برخورد با این گونه افراد، آنان را به مأموران انتظامی و امنیتی معرفی کنند.

۹- زائرانی که دارای روادید دسته جمعی هستند باید همگی به صورت همزمان و با حضور راهنمای گروه که روادید گروهی به نام وی صادر شده است به گیت‌های کنترل گذرنامه مراجعه کنند.

۱۰- از مراجعه زائران به نقاط صفر مرزی بدون مدرک مسافرتی و یا روادید معتبر عراق خودداری می‌شود، لیکن علاوه بر جلوگیری از خروج آنان موجب تداخل و کندی فعالیت جهت ارائه خدمات به دیگر زائران نیز می‌شوند.

۱۱- حتی الامکان زنان با محارم خود از مرز خارج شوند.

۱۲- زائران از ایجاد بی نظمی و ترافیک به وسیله هیئات عزاداری مستقر در کنار جاده‌های اصلی، خیابان‌ها و ورودی شهر‌های منتهی به مرز‌ها خودداری کنند.

۱۳- زائران پرسشها شرعی و عرفی مراسم اربعین را رعایت کرده و از اجرای مراسمی، چون قمه زنی و یا استفاده از زنجیر‌های خاردار خودداری کنند.

بعد از مراجعت از سفر

۱- ارائه گذرنامه به وسیله زائران در هنگام ورود به گیت گذرنامه در مبادی ورودی مرزی به کشور جهت ممهور شدن مهر ورود در گذرنامه به وسیله افسر پلیس مستقر در گیت مرزی الزامی هست، عدم اقدام به این امر تبعات و پیگرد قانونی جهت مسافر در بردارد.

۲- زائران از تجمع و ازدحام در مبادی ورودی خودداری کنند و ضمن حفظ آرامش خود، دیگران را نیز به این امر دعوت کنند.

۳- زائران در مبادی ورودی و خروجی با مأموران کنترل مرزی و نهاد‌های امنیتی و انتظامی تعامل و همکاری‌های مورد نیاز را داشته باشند و از بحث و جدل با آنان پرهیز کنند.

۴- زائران وقت بازگشت خود را به کشور مدیریت کرده و به ساعات نهایی مراسم اربعین موکول نکنند.

۵- با توجه به انبوه بازگشت‌ها در برگشت به کشور، زائران نسبت به افراد کهنسال و کودکان اهتمام داشته و به آنان در طول مسیر کمک کنند.

انتهای پیام/

زائران اربعین هشدارها و توصیه‌های پلیس را جدی بگیرند

واژه های کلیدی: پیاده روی اربعین | نیروی انتظامی | نیروی انتظامی | زائران اربعین | اربعین حسینی | مهاجرت | انتظامی | زائران | اربعین

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مترو پایتخت کشور عزیزمان ایران هر سال 700 میلیارد تومان زیان می‌دهد

۱۶ معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: متروی پایتخت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *