قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مجله باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران - دانلود کتاب

خانه / اخبار جامعه / نابودی زیست بوم دریایی سواحل جنوبی کشور با فروش سنگ‌های زنده

نابودی زیست بوم دریایی سواحل جنوبی کشور با فروش سنگ‌های زنده

مدیر کل زیست بوم دریای شرکت حفاظت محیط زیست گفت: برداشت بی‌رویه سنگ‌های زنده در سواحل صخره‌ای دریای عمان و خلیج فارس جهت تجارت باعث شوری و به خطر افتادن زیست بوم دریایی شده است است.

نابودی زیست بوم دریایی سواحل جنوبی کشور با فروش سنگ‌های زنده

داود میرشکار مدیر کل زیست بوم دریای شرکت حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان؛ با اشاره به اوضاع سنگ‌های زنده خلیج فارس و دریای عمان اظهار کرد: سنگ زنده(لایوراک‌ها) مجموعه ای از حیات دریایی ریز و درشت است که با زندگی بر روی و درون آن، به سنگ زنده، زندگی می بخشد.

مدیر کل زیست بوم دریای شرکت حفاظت محیط زیست ادامه داد: سنگ زنده از اسکلت‌های کربنات کلسیم مرجان‌های مرده یا سایر ارگانیسم‌های آهکی تشکیل شده است است.

وی ادامه داد: صخره های تپه مرجانی از تکه‌هایی از مرجان‌ها یا سنگ‌های مرجانی خارج از تپه مرجانی که شکسته شده است و به کف آب افتاده اند و بعد از مدتی به وسیله ارگانیسم هایی مانند جلبک قرمز و اسفنج ها پوشانده شده‌اند، تشکیل می‌شوند.

نابودی زیست بوم دریایی سواحل جنوبی کشور با فروش سنگ‌های زنده

میرشکار گفت: صخره‌های ساحلی به صخره‌های درون تپه مرجانی که گرایش به انبوه شدن دارند و به وسیله جلبک‌ها، صدف‌ها، خرچنگ‌ها، میگوها و سایر ارگانیسم‌های ناخواسته پوشانده می‌شوند، گفته می‌شود.

وی افزود: در مناطق صخره‌ای بر روی سنگ‌های زنده چرخه‌ای از مواد و گونه های مواد مغذی جهت رشد بعضی مرجان ها وجود دارد که محیط امنی جهت سایر آبزیان از جمله ماهی‌ها، سخت پوستان و پستانداران است.

مدیر کل زیست بوم دریایی شرکت حفاظت محیط زیست از برداشت‌های غیر اصولی سنگ‌های زنده که زیست بوم دریایی را به خطر می‌اندازد خبر داد و گفت: برداشت بی‌رویه سنگ های زنده در سواحل صخره‌ای دریای عمان و خلیج فارس جهت تجارت باعث شوری و به خطر افتادن زیست بوم دریایی شده است است.

وی افزود: از این سنگ ها زیاد در آکواریوم‌ها استفاده می‌شود که برداشت بی‌رویه این سنگ‌ها باعث آسیب رساندن و از بین رفتن زیستگاه‌های دریایی و اکوسیستم های بسیاری از آبزیان شده است است.

مدیر کل زیست بوم دریای شرکت حفاظت محیط زیست گفت: برداشت بی‌رویه سنگ‌های زنده در سواحل صخره‌ای دریای عمان و خلیج فارس جهت تجارت باعث شوری و به خطر افتادن زیست بوم دریایی شده است است.

میر شکار تصریح کرد: چون سنگ‌های زنده فقط در سواحل صخره‌ای دیده می شوند زیاد در خطر نابودی قرار دارند.

وی با اشاره به کارها شرکت محیط زیست جهت جلوگیری از برداشت‌های غیر اصولی از سنگ‌های زنده گفت: باید از فعالیت‌های صنعتی و ساخت و سازهای بی رویه در سواحل خلیج فارس و دریای عمان جلوگیری شود، همچنین باید هرسال پایش صخره ها و سنگ های زنده صورت گیرد.

مدیر کل زیست بوم دریای شرکت حفاظت محیط زیست از جریمه 4 میلیون تومانی جهت برداشت‌های غیر قانونی از سنگ‌های زنده خبر داد و گفت: جریمه هر کیلو سنگ زنده که به صورت غیر قانونی برداشت می‌شود، 4 میلیون تومان است و تاکنون این جرایم پرداخت نشده است.

انتهای پیام/

فروش سنگ‌های زنده زیست بوم سواحل جنوبی کشور را به خطر انداخته است

واژه های کلیدی: قانونی | دریایی | جلوگیری | مرجان | میلیون | اخبار محیط زیست | سنگ های زنده | خلیج فارس

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مترو پایتخت کشور عزیزمان ایران هر سال 700 میلیارد تومان زیان می‌دهد

۱۶ معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: متروی پایتخت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *