قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مجله باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران - دانلود کتاب

خانه / اخبار جامعه / ظرفیت تبلیغی اربعین فراتر از یک مراسم خاص است

ظرفیت تبلیغی اربعین فراتر از یک مراسم خاص است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ظرفیت تبلیغی و فرهنگی اربعین را فراتر از یک مراسم خاص دانست و بر لزوم بهره برداری هرچه زیاد مبلغان از این وقت طلایی تأکید کرد.

ظرفیت تبلیغی اربعین فراتر از یک مراسم خاص است

به گزارش گروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان، همایش خاص راویان اعزامی بعثه مقام معظم رهبری به عراق در ایام اربعین حسینی در سالن اجتماعات حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت قم برگزار شد.

باید از ظرفیت اربعین درست استفاده کنیم

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این همایش بر استفاده درست از ظرفیت زیارت اربعین تاکید کرد و افزود: زیارت وقت بسیار مهمی جهت ما به وجود آورده است که اگر درست از آن استفاده نکنیم. در آینده مورد سؤال واقع می‌شویم که آیا از این ظرفیت درست بهره برداری نکردید و این درحالی است که در سطح دنیا امروز رقبای ما از این فرصت‌ها به عالی ترین شکل استفاده می‌کنند.

عبارات مهم : نماینده ولی فقیه – زیارت اربعین
وی با اشاره به این که رقبای ما در دنیا به شکل گسترده در فضای فعلی دنیا مشغول تبلیغ هستند، عنوان داشت: آن‌ها علاوه بر تبلیغات صورت به صورت با داشتن شبکه‌های متعدد به زبان‌های متفاوت جهت خود تبلیغ می‌کنند و ما هنگامی که با آن تشکیلات وسیع آشنا می‌شویم، متوجه می‌شویم که در فعالیت‌های تبلیغی از نظر روش کار، میزان سرمایه گذاری و شیوه‌هایی که به کار می‌گیریم نیازمند توسعه هستیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت عنوان کرد: وهابیت نیز تلاش می‌کند جهت مسلمان‌ها مسجد و مرکز اسلامی درست کند و آرام آرام با شیوه‌های متفاوت آن‌ها را در مسیر وهابیت قرار بدهد.

وی با اشاره به اینکه چند شبکه ماهواره‌ای شیعه نیز در اختیار کسانی است که تفکر شیعه افراطی دارند و ضرر جدی به تشیع می‌زنند، ابراز داشت: علی رغم همه این پرسشها خداوند دل مردم را متمایل به مکتب اهل بیت (ع) کرده و کشور اسلامی ما نیز در منطقه حرف اول را می‌زند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه عراق و سوریه از دست تکفیری‌ها تقریبا نجات پیدا کرده اند، عنوان کرد: دشمن های اسلام درعراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین نتوانستند کار جدی انجام بدهند و درعرصه بین المللی نیز جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران فعال است و موفقیت‌های فراوانی را به دست آورده هست، به شکلی که هنگامی که رییس جمهور آمریکا صحبت‌های نادرستی می‌کند، بسیاری در دنیا علیه او بسیج می‌شوند، بنابراین شرایط ما در دنیا علی رغم همه توطئه‌ها مناسب است و باید به نفع جمهوری اسلامی و مکتب اهل بیت از آن استفاده کنیم که یکی از آن‌ها همین کاروان‌های زیاتی از جمله کاروان‌های حج و عتبات است.

افراد تأثیر گذار در کاروان‌های زیارتی زیادند

وی با بیان این که افراد متخصص و تأثیر گذار و دارای موقعیت در کاروان‌های زیارتی زیاد هستند، یادآور شد: ما اگر با شیوه‌های صحیح از این وقت استفاده کنیم، بسیار می‌توانیم تأثیرگذار باشیم و در سفر‌های عتبات، عمره و اربعین هم همچون حج صد‌ها هزار نفر مشتاق از کشور عزیزمان ایران و کشور‌های دیگر شرکت می‌کنند و در این فرصت‌ها می‌توانیم معارف اهل بیت (ع) را به مردم نشان بدهیم و کاری کنیم که علاقه اهل بیت (ع) در دل‌ها زنده شود.

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: باید اهمیت این قضیه را همه درک کنیم و علی رغم این که این عنوان بسیار مهم است گاهی خود ما روحانیان از آن غفلت داریم مثل شرایطی که قبل از حج امسال به وجود آمد و بعضی علیه حج تبلیغ کردند، در حالی که ما به وسیله حج می‌توانیم هم مردم خودمان را متحول کنیم و هم بر دنیا تأثیر بگذاریم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به این که باید خودمان را در صحنه بین الملل آماده کنیم، خاطرنشان کرد: حوزه‌ها باید جهت زبان‌های خارجی برنامه خاص بگذارند تا بتوانند خلأ‌های موجود فرهنگی را در دنیا اسلام پرکنند؛ اهمیت این عنوان را همه می‌دانید چنان که در اربعین، جمعیت انبوهی پای صحبت‌های شما می‌آیند و می‌خواهند استفاده کنند.

ظرفیت تبلیغی اربعین فراتر از یک مراسم خاص است

اربعین وقت نشر معارف اهل بیت (ع) است

نماینده، ولی فقیه با تاکید براینکه در سفر معنوی اربعین باید از طرح پرسشها تنش زا پرهیز شود، گفت: یک هنگامی که خدمت رهبر معظم انقلاب بودم که بعضی از نمایندگان هیئت مذهبی هم بودند، ایشان نکات کلیدی و کاربردی را بیان کردند که از جمله آن‌ها لزوم معرفت افزایی در زائران بود و این که در اشعاری که می‌خوانید باید بخشی از معارف دینی را به مردم معرفی کنید و این وقت را از دست ندهید و نگذارید وقت مردم تلف شود.

وی ادامه داد: ما باید به این جلسات به عنوان یک وقت طلایی نگاه کنیم و بدانیم که هر حرفی را نباید هر کجا زد، امروز باید مطلبی را به جوانان بگوییم که از دین گریزان نشوند و پذیرای حقایق دینی باشند و این گونه نباشد که در منابر حرف‌هایی زده شود که دشمن از آن‌ها سوءاستفاده کند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر عنوان کرد: آیات و روایات فراوان و عرفان ناب شیعی و قصه‌های زیبای اثرگذار جهت بیان در میان مردم کم نیست، بنابراین باید در مخاطب شناسی و گزینش محتوای غنی بسیار دقت کنید؛ امروز شعار‌های عاشورا در همه جای دنیا و با هر مذهبی خریدار دارد و وجدان‌های پاک در دنیا دنبال این شعار‌ها هست، در زندگی امام حسین (ع) نیز مطالبی زیادی وجود دارد که جهت نسل جوان بسیار قشنگ است.

وی با بیان اینکه محتوا باید جهت دار و نشانه دار باشد، یادآور شد: در تالیف کتب درسی نظام‌های سرمایه داری تلاش کنند حتی در طرح پرسش اهداف خود را پیاده کنند، بنابراین ما نیز باید از تمام تلاش خود جهت ارتقای معارف دینی استفاده کنیم.

باید کاری کنیم که مردم تا آخر زندگی از امام حسین (ع) جدا نشوند

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه ما باید در اربعین کاری کنیم که مردم بعد از این سفر از امام حسین (ع) جدانشوند، خاطرنشان کرد: مرحوم شیخ عباس قمی در منتهی الآمال در آخرهای جلد اول به مبلغان توصیه‌های جدی دارد که از جمله آن دقت در نقل روایات و تاریخ هست، ما اگر مطلبی را به اشتباه نقل کنیم در ذهن مخاطب نقش می‌بندد و لذا باید متون تاریخی صحیح را مطالعه کنیم و آن را در قالبی قشنگ جهت مردم بیان کنیم.

وی ابراز داشت: شیوه بیان بسیار اهمیت دارد و به آیین سخن وری برمی گردد، باید مخاطب شناسی شود، یعنی اگر جایی وقت استراحت مردم است باید مراعات حال آن‌ها بشود، نوع بیان، استخدام کلمات و شیوه بیان مطلب هم بسیار مهم است و خطبای والامقام گذشته از جمله مرحوم فلسفی به این مسئله توجه زیادی داشتند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت عنوان کرد: باید به گونه‌ای صحبت کنیم که باعث رنجش مخاطبان نشود، به هیچ وجه نباید وارد بحث‌های فرقه‌ای و سیاسی شوید که تأثیر منفی می‌گذارد، رعایت ادب در گفتار نیز بسیار اهمیت دارد، مرحوم فلسفی می‌فرمودند: من جهت هر منبر حداقل هفت ساعت مطالعه می‌کنم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر عنوان کرد: در مورد فلسفه زیارت حتما جهت مردم صحبت کنید تا روشن شود اسلام از طرح مسئله زیارت چه اهدافی دارد؟ یکی از آن‌ها معرفت در زیارت هست، این مسئله باید در روایت گری‌ها به مردم القا شود تا در روح و جان جوان ما اثر بگذارد و در نتیجه مسیر کربلا و عاشورا را ادامه داده و زندگی خود را بر آن اساس طراحی کند.

در شرایط حاضر باید از برخورد‌های احساسی فاصله بگیریم

وی با بیان این که در شرایط حاضر باید از برخورد‌های احساسی فاصله گرفت، عنوان داشت: ما باید درازمدت به قضایا نگاه کنیم، هم چنان که رهبر معظم انقلاب توصیه کردند که به هیچ وجه از تصویرهای ایشان در راهپیمایی اربعین استفاده نشود که این تدبیر بسیار هوشمندانه بود.

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: اربعین باید با شعار‌های حسینی اداره شود تا از رونق و اهمیت آن کاسته نشود و از آن مهم‌تر بحث رعایت تقیه اسلامی و دینی است که اتفاقا در روایات ما هم بر آن تأکید شده است هست، چراکه جمعیت زیادی از اهل سنت در این راهپیمایی حضور دارند و از کشور عزیزمان ایران هم هستند و از اهل کتاب هم می‌آیند، بنابراین باید به گونه‌ای صحبت کنیم که دراهل سنت هم علاقه به اهل بیت (ع) تقویت شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ظرفیت تبلیغی و فرهنگی اربعین را فراتر از یک مراسم خاص دانست و بر لزوم بهره برداری هرچه زیاد مبلغان از این وقت طلایی تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه باید از ظرفیت اربعین فراتر از تشیع استفاده کنیم، عنوان کرد: باید از اربعین به عنوان یک جریان ضد ظلم و ستم و پیوند دهنده قلوب آزادی خواهان دنیا استفاده کنیم؛ امروز بسیاری از اهل سنت محب اهل بیت (ع) هستند و در مورد اهل بیت (ع) اشعاری دارند، حالا که مردم فهمیده اند مسئله ما وهابیت است نه اهل سنت نباید دوباره به عقب برگردیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: نماینده ولی فقیه | زیارت اربعین | اربعین حسینی | حج و زیارت | تأثیرگذار | استفاده | استفاده | اسلامی | اربعین

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مترو پایتخت کشور عزیزمان ایران هر سال 700 میلیارد تومان زیان می‌دهد

۱۶ معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: متروی پایتخت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *