قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مجله باشگاه خبرنگاران - باشگاه خبرنگاران - دانلود کتاب

خانه / علمی پزشکی / حس شیرین بینایی در افراد نابینا به کمک پزشکی بازساختی

حس شیرین بینایی در افراد نابینا به کمک پزشکی بازساختی

یک فوق تخصص قرنیه از درمان بعضی از بیماری‌های صعب‌العلاج یا درمان‌ناپذیر چشمی به کمک پروتزهای زیستی پیشرفته خبر داد.

حس شیرین بینایی در افراد نابینا به کمک پزشکی بازساختی

سید فرزاد محمدی فوق تخصص قرنیه در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی کلوب خبرنگاران جوان؛ در خصوص چشم پزشکی ترجمانی بیان کرد: جنبشی از ۱۰ سال گذشته در سراسر دنیا شکل گرفته است که نشانه از این جنبش ایجاد ارتباط نزدیک تر بین پژوهش های پایه با تحقیقات بالینی است؛ بنابراین وقت و سرمایه مالی که در جهت پژوهش صرف می شود، با طی مسیرهای روشن و راهبردی تر به کاربردهای بالینی در بستر بیمار خاتمه پیدا می کند.
وی اظهار داشت: این جنبش در حوزه چشم پزشکی باعث شده است که در سال های اخیر فناوری های جدید در حوزه هایی فنی، مهندسی، سلولی و مولکولی بتوانند راهکارهای جدیدی را در جهت برطرف مسئله نابینایی و بعضی بیماری های دیگر ارائه دهند؛ از این رو می توان امیدوار بود که طی پنج تا ۱۰ سال آینده بعضی از بیماری هایی که صعب العلاج یا درمان ناپذیر بوده از قبیل شب کوری ارثی یا اختلال سلول های بنیادی سطح قرنیه در اثر آسیب های شیمیایی را بتوانیم به کمک پزشکی بازساختی یا پروتزهای زیستی پیشرفته درمان کنیم.

عبارات مهم : پزشکی

این فوق تخصص قرنیه افزود: ما اکنون توانسته ایم با کار گذاشتن پروتزهایی در فردی که درکی از نور ندارد، باعث شویم که وی بتواند یک درک سیاه و سفید از جامعه اطراف خود پیدا کند.
وی در این خصوص توضیح داد: پروتز آرگوس ۲ که به شکل بی سیم است به یک عینک اتصال پیدا می کند، در نتیجه با حرکت کردن فرد عینک پیام ها را به مجاور شبکیه چشم فرد انتقال یافته کرده و با بای پس آن لایه ای از شبکیه که نقص دارد، پیام ها را به عصب بینایی انتقال می دهد.
وی ابراز داشت: البته این روش درمانی بسیار گران قیمت و تجربی بوده، ولی باعث می شود که فردی که به طور کامل نابینا است به صورت خیلی جزیی به درکی از عالم روشنایی دست یابد.
محمدی با بیان اینکه به وسیله سلول های بنیادی و بازساختی آن ها می توانیم بافت های انسانی را به صورت تقلید شده است بسازیم، عنوان کرد: در این خصوص هم کارها محدودی انجام شده است هر چند این امر خطراتی را نیز به همراه دارد. ما در مناطقی از کشور آمریکا با انتقال سلول های بنیادی جهت افرادی که شب کوری یا کاستی عصب بینایی داشته، موفق شدیم این گروه از اشخاص را درمان کنیم.
وی تاکید کرد: البته افراد باید توجه داشته باشند که هنگامی که می گوییم توانسته ایم نابینایی را درمان کنیم، منظور این است که تنها موارد محدودی از این بیماری را در حالت هایی خاص درمان می کنیم. کشور عزیزمان ایران در زمینه کاربرد سلول های بنیادی در مقایسه با حوزه های دیگر جایگاه بالایی داشته، ولی جهت پیشبرد هر چه بهتر این علم زنجیره های متعددی در اقتصاد دخیل هستند.
این فوق تخصص قرنیه تصریح کرد: در حوزه اقتصاد، کار آفرینی، سرمایه گذاری داخلی و سیاست های گوناگونی در کشور وجود دارند که باید بتوانیم تمامی این زمینه ها را کنار هم گرد آوریم.
محمدی یادآور شد: تسهیل ارتباطات بین المللی، تاسیس و گسترش شرکت های فراملی در حوزه علم و فناوری باعث می شود که بتوانیم محصولات زیستی درمانی ایرانی را در عرصه جامعه عرضه و حتی آن ها را صادر کنیم؛ بنابراین استفاده کردن از این تولیدات رونق صنعت توریسم درمانی کشور را به همراه دارد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: پزشکی | انتقال | درمانی | بیماری | سلول های بنیادی | درمان نابینایی | پزشکی بازساختی | سلول های بنیادی

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اینفوگرافی + آسم و راهکارهای مقابله با حملات آن

۳ در اینفوگرافی زیر به محرک‌های مرسوم بیماری آسم و راهکارهای جلوگیری از آن اشاره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *